AnaSayfa » Dini Bilgiler, İslamiyet

İhlas Suresi Anlamı-İhlas Suresi Türkçe Meali

8 Aralık 2012 Hiç Yorum Yapılmamış
Reklam

ihlas süresi 150x150 İhlas Suresi Anlamı İhlas Suresi Türkçe Meali İhlas suresi Mekke döneminde nazil olmuştur.Dört ayettir.Kur’an’ın ve İslamın özü olan suredir.Bu sebeple bu adla anılmıştır.

Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla

1- De ki; ”O Allah birdir”

2- Allah Samed’dir.(her varlık ona muhtaçtır,O hiç bir şeye muhtaç değildir.başvurulup yardım istenecek tek varlık O’dur.)

3- O doğurmadı ve doğrulmadı da.

aaaaaa

4- Hiç bir şey O’na denk(ve benzer) değildir.

Açıklama;

Allah, zatı uluhiyetinde,mülkünde,kudretinde,hükmünde hakimiyetinde ve bütün sıfatlarında birdir.Eşi dengi ve benzeri yoktur.

Bu surenin bir adı da tevhid suresidir.Bundan dolayı hadis_i şerifte İhlas suresinin Kur’an’ın üçte birine denk olduğu bildirilmiştir.

 

Etiketler:

Bu yazı 8 Aralık Cumartesi 2012 saat 05:00 tarihinde Dini Bilgiler, İslamiyetkategorisi altında yayınlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

Yorum Ekleyebilirsiniz yada Yorumlara Abone Olabilirsiniz. Abone olmak icin tikla via RSS.

Yorum İçinde Sadece Aşağıdaki Html taglarını kullanabilirsiniz.
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*
Önemli Uyarı Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır.Bu bilgiler yanlış ve hatalı olabilir yada zamanla geçerliliğini kaybedebilir.Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizden indirdiğiniz her türlü dosyayı virüs taramasından geçiriniz.Bu dosyaların güvenilirliğini garanti etmiyoruz.